Lwów i okolice, czyli powrót do przeszłości…

Jest to materiał podsumowujący kilka wizyt we Lwowie, mieście tak nam bliskim, nie tylko ze względu na bliskość polskich granic – niecałe 80km, ale przede wszystkim, gdy spojrzymy w przeszłość i uświadomimy sobie, że było to trzecie pod względem liczby ludności! miasto II Rzeczypospolitej.

Obecnie samo miasto jest bardzo europejskie, jednak jego okolice, mijane po drodze miejscowości i krajobrazy powodują, że wystarczy przekroczyć granicę, a natychmiast znajdziemy jakby w innym świecie.

To właśnie stąd pochodzą nasze rodziny, które po zakończeniu II wojny światowej zostały przesiedlone na Ziemie Zachodnie, a nasi dziadkowie niejednokrotnie z sentymentem wspominali o przedwojennych czasach, trudnych ale jakże silnie kształtujących ich kresowe dusze.

Dla nas dzisiaj Lwów jest bramą na Wschód, miastem sentymentów i napotykanej co krok przeszłości, interesującym miejscem styku kultur. A w okolicy dawne posiadłości polskich królów i magnatów, położone w otoczeniu pagórkowatych krajobrazów. W tym wszystkim zagubione, często zniszczone, jednak wciąż świadczące o przeszłości polskie cmentarze, na których leża nasi przodkowie…

Lwów i okolice, czyli powrót do przeszłości…

P1170710
Dworzec Główny Lwów

Chcesz być na bieżąco i nie przegapić kolejnej dawki przygód z naszej podroży do Azji?

Może dasz się namówić i sam wyruszysz w nieznane. Odwagi!

Bądźmy w kontakcie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *